9.9.2019

Puumessut 2019 kuulumiset

Uudistuneet Puumessut järjestettiin Jyväskylässä jo 30. kerran syyskuun alussa. Puumessut on vakiinnuttanut paikkansa alalla: PUU 89 -messuista lähtien puualan johtava tapahtuma on koonnut alan ammattilaiset saman katon alle Jyväskylään joka toinen vuosi.

Puumessujen teemana oli tuotannon tehokkuus ja digitalisaatio.



Penope oli messuilla vahvasti mukana teeman mukaisesti

Biessen 5-akselinen Rover -CNC-työstökeskus keräsi paljon kiinnostuneita silmäpareja. Näytösajona ajettiin 5-akselisena työstönä kierrepylvästä. CNC-työstökeskus on myös varustettu uusi Sophia -digitaalisella järjestelmäalustalla, joka sisältää tiedonkeruun ennakoivan huollon ja tuotannon raportoinnin tarpeisiin (Sophia IoT) sekä varaosaportaalin, joka sisältää myös laitedokumentaation (Sophia Parts). Penope on ottanut käyttöön Biessen online varaosaportaali Parts Sophian palvellakseen asiakkaitaan entistä paremmin. Penope esitteli osastolla portaalin toimintoja ja helppokäyttöisyyttä. Online-asioinnin lisäksi se sisältää mm. koneiden dokumentit ja hajotuskuvat. Varaosaportaali sisältyy uusiin koneisiin saatavaan digitaaliseen SOPHIA-alustaan yhdessä IoT-huoltopaketin kanssa. Parts Sophia on saatavana myös aiemmin hankittujen Biesse:n valmistamien tuotteiden osalta, kun rekisteröityy palvelun käyttäjäksi. Rekisteröinnin jälkeen palvelun saa myös ladattua veloituksetta sovelluskaupoista mobiililaitteille.

Penope esitteli osastollaan uuden toimittajan Reman, joka valmistaa sahoja eri kokoluokissa kovaa käyttöä silmällä pitäen. Osastolla oli näytillä mallisarjan toiseksi isoin FX450-tarkistuspyörösaha, jossa oli lisävarusteena mm. moottoroitu halkaisuvaste sekä katkaisuvasteen diginäyttö. Rema herättikin paljon kiinnostusta kilpailukykyisellä hintatasollaan verrattaessa muihin saman kokoluokan sahoihin.

Osastolla pääsi myös tutustumaan JKF Industrin BF-suodattimen puhdistusjärjestelmään, jolla puhdistetaan suodatinpussit automaattisesti. Puhdistus voidaan tehdä joko aikaohjattuna tai suodatinpussien ilmanläpäisyn heikentyessä. Puhdistus tapahtuu paineilman avulla ja se tehdään 1 pussi kerrallaan, jolloin saadaan erittäin tehokas suodattimen puhdistus. Suomessa BF-suodattimia on toimitettu puuteollisuudelle jo yli 200 kpl.        

Lisäksi mm. Makorin ja AL-KOn laitteiden läsnäolo sekä Fagus GreConin kipinänilmaisu- ja sammutusjärjestelmän demot saivat aikaan monia hedelmällisiä keskusteluja osastollamme.


Kiitos

Me penopelaiset haluamme kiittää kaikkia messuvieraita onnistuneista messuista. Puualan johtava tapahtuma, Puumessut 2021, kokoaa alan toimijat Jyväskylään seuraavan kerran 8.-10.9.2021.

 

Lisätietoja:

Biesse -ryhmän tuotteet, levykalustetuotanto: Antti Rannos, puh. 044 970 4094, antti.rannos@penope.fi
AL-KO -suodattimet sekä purunpoisto, kipinänilmaisu ja kostutusjärjestelmät: Heikki Kiilholma, puh. 040 537 4597, heikki.kiilholma@penope.fi
Penope- taloteollisuuden koneet: Heikki Laine, puh. 0500 355 151, heikki.laine@penope.fi
LapLaser -projektorit, alumiinin- ja muovintyöstö: Jukka Rokkila, puh. 0400 904 180, jukka.rokkila@penope.fi
Makorin laitteet, pintakäsittely: Janne Ilo, puh. +358 40 356 0179, janne.ilo@penope.fi
Weinig-ryhmän tuotteet, massiivipuuntyöstö: Sauli Lehtonen, puh. +358 40 673 8700, sauli.lehtonen@penope.fi
Suodatinjärjestelmät, briketöinti ja murskaimet: Jouni Pakkanen, puh. +358 500 773 397, jouni.pakkanen@enerec.fi
Savukaasunpuhdistus, viirakuivurit ja kipinänilmaisu: Juha Koikkalainen, puh. +358 40 590 5967, juha.koikkalainen@enerec.fi
Huoltopäällikkö: Jesse Tähtinen, puh. +358 40 576 6338, jesse.tahtinen@penope.fi
Ohjelmistoasiantuntija: Joni Viljanen, puh. +358 40 847 9730, joni.viljanen@penope.fi

Tarvikkeet, Itä- ja Pohjois-Suomi: Henri Vauhkonen, puh. 040 723 2755, henri.vauhkonen@penope.fi
Tarvikkeet, Uusimaa, Lounais- ja Länsi-Suomi: Juuso Niinimäki, puh. +358 50 911 7988, juuso.niinimaki@penope.fi

tai oman alueesi aluemyyjät:

Myynti / Itä-Suomi: Atte Kekkonen, puh. +358 44 296 3952, atte.kekkonen@penope.fi
Myynti / Uusimaa ja Lounais-Suomi: Veli-Pekka Heliander, puh. +358 50 551 6443, veli-pekka.heliander@penope.fi
Myynti / Länsi-Suomi: Jani Hiula, puh. +358 40 577 7368, jani.hiula@penope.fi
Myynti / Pohjois-Suomi: Timo Kärkölä, puh. +358 500 617 970, timo.karkola@penope.fi

 

Uutiset